SITO
Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne
Inżynierów i Techników Ogrodnictwa
Zarząd Główny
65-lecie SITO NOT

Floryści

Florystyka to dziedzina na pograniczu ogrodnictwa i sztuk pięknych. Obcowanie z kwiatami oddziałuje pozytywnie na nasze emocje, poprawia nastrój i uspokaja. Florystyka
współcześnie to piękna część kwiaciarstwa, ważna dziedzina gospodarki i hobby wielu ludzi.

Moda na obdarowywanie się kwiatami jest w dobrym guście i Stowarzyszenie
Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa chętnie włącza się do promowania tej dziedziny ogrodnictwa. Udział członków stowarzyszenia w różnych targach, warsztatach i pokazach florystycznych jest widoczny w całym kraju.

Od wielu lat działa w ramach SITO działa Klub Florystów Polskich SITO, którego członkowie
są pomysłodawcami i uczestnikami wielu wystaw i pokazów. Przedstawiamy sylwetki florystek i florystów, którzy są najbardziej zaangażowani w prace Klubu Florystów Polskich SITO lub sympatyzują z naszym stowarzyszeniem. Biorą czynny udział w organizowanych przez nas spotkaniach, wystawach, pokazach i warsztatach:

mgr inż. Anna Nizińska

Mistrz florystyki. Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa SGGW – AR w Warszawie i Studiów Podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Międzynarodowy sędzia florystyczny, członek jury na licznych konkursach i mistrzostwach florystycznych. Dyplomowany nauczyciel przedmiotów ogrodniczych z wielką pasją pokazujący piękno kwiatów i zasady ich układania w ciekawe kompozycje.

Autorka wielu książek o tematyce florystycznej, miedzy innymi „Bukieciarstwo i dekoracje roślinne”, „Florystyka ślubna” i „ABC Florystyki”. Współautorka części 4,5 i 7 „Architektury krajobrazu”.

Egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie ogrodnik i florysta. Współorganizatorka i uczestniczka wielu renomowanych imprez, wystaw i konkursów, miedzy innymi „Święta Róży” w Kutnie.

Prezes Klubu Florystów Polskich Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT.

mgr inż. Elżbieta Kosydar

Mistrz florystyki. Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej Rzeszowie. Zawód ogrodnika połączyła z pasją układania kompozycji kwiatowych. Mieszka w Ropczycach, gdzie nieprzerwanie od 1989 roku prowadzi firmę – kwiaciarnię. Mistrzyni Podkarpacia 2000 roku w artystycznym układaniu kompozycji kwiatowych. Uczestniczka II Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski w 2001r. i III Międzynarodowej Wystawy Florystycznej w 2004r. w Poznaniu. Po złożeniu egzaminów przed międzynarodową komisją otrzymała certyfikat DFA potwierdzający profesjonalność i znajomość florystyki na europejskim poziomie. Holenderski Instytut Kształcenia Nauczycieli STOAS i Europejska Akademia Aranżacji Florystycznych EFDA nadały jej tytuł instruktora
florystyki.

Pomysłodawczyni i organizatorka wielu wystaw i pokazów florystycznych między innymi w Wilnie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Kutnie, Skierniewicach, Dębicy, Mielcu, Ropczycach i Rzeszowie w G2A Arena i WSI-E.

Autorka czterech książek o tematyce florystycznej: „W świecie kwiatów -poradnik florysty”, „W świecie kwiatów – zasady kompozycji florystycznych”, „W świecie kwiatów – historia dekoracji roślinnych”, „W świecie kwiatów – sekrety florystyki”. Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie florysta w Izbie Rzemieślniczej w Rzeszowie. Przez wiele lat nauczycielka florystyki w Szkole Policealnej Wizażu i Stylizacji w Rzeszowie. Wykładowca w Wyższej Szkole Inżynieryjno – Ekonomicznej w Rzeszowie w ramach realizowania projektu „Akademia Florystyki WSI-E”. Instruktor florystyki na kursach organizowanych przez liczne instytucje szkoleniowe, między innymi przez Stowarzyszenia Naukowo -Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT o/ Rzeszów, w którym jest wiceprezesem zarządu i
Prezesem Podkarpackiego Klubu Florystów SITO NOT Rzeszów.

Od 2019 roku piastuje urząd Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa z siedzibą w Skierniewicach. Laureatka XXVII plebiscytu czytelników „Przeglądu Technicznego”, gdzie uzyskała tytuł SREBRNY INŻYNIER 2020w kategorii EKOLOGIA. Zdobywczyni tytułu OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 w plebiscycie Gazety Codziennej NOWINY.
www.kosydar.pl

mgr Katarzyna Witecka

Mistrz florystyki. Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego i Studiów Podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Mistrz Podkarpacia w Ogólnopolskich Mistrzostwach Florystycznych Regionu Małopolsko- Podkarpackiego w Rzeszowie 2015 roku. Wicemistrz Polski w Międzynarodowych Florystycznych Mistrzostwach Polski w Poznaniu w 2016 roku. I Wicemistrzyni Podkarpacia w Ogólnopolskich Mistrzostwach Florystycznych Regionu Małopolsko- Podkarpackiego Rzeszów 2017r. Uczestniczka i asystentka wielu pokazów w Poznaniu, Krakowie, Kutnie, Rzeszowie i Ropczycach. Uczestniczka wystawy i pokazów w Kutnie w czasie trwania „Święta Róży”.

Nauczyciel Akademicki w Wyższej Szkole Inżynieryjno – Ekonomicznej w Rzeszowie w ramach realizowania projektu „Akademia Florystyki WSI-E”. Instruktor kursów i warsztatów florystycznych, na których dzieli się swą bogatą wiedzą z zakresu florystyki. Zaangażowany członek Podkarpackiego Klubu Florystów SITO.

Właścicielka kwiaciarni Kochamkwiaty.pl w Rzeszowie.

mgr Małgorzata Szwagiel

Mistrz florystyki. Absolwentka Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Rzeszowie i Studiów Podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Nauczyciel florystyki w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie. Wykładowca w Wyższej Szkole Inżynieryjno- Ekonomicznej w Rzeszowie w ramach realizowania projektu „Akademia Florystyki WSI-E”. II Wicemistrz Podkarpacia Ogólnopolskich Mistrzostw Florystycznych Regionu Małopolsko – Podkarpackiego Rzeszów 2017 r. Uczestniczka i asystentka wielu pokazów w Warszawie, Rzeszowie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. Uczestniczka wystawy i pokazów w Kutnie w czasie trwania „Święta róży”.

Twórca pokazów florystycznych w ramach „Special Days” podczas Targów Ogrodnictwa i Architektury
Krajobrazu GARDENIA zorganizowanych w obiekcie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  Zdobywczyni tytułu Florysta Roku 2020 zdobytego w konkursie organizowanym przez SFP. Autorka pokazu sukni floralnych podczas Królewskiej Wystawy Kwiatów na Zamku Królewskim w Warszawie. Udział w pokazach florystycznych w Katowicach na Florystycznych Mistrzostwach Europy EUROPA CUP 2022.

Właścicielka pracowni florystycznej „Red Floral Art Małgorzata Szwagiel”.

Scroll to Top