SITO
Stowarzyszenie Naukowo - Techniczne
Inżynierów i Techników Ogrodnictwa
Zarząd Główny
65-lecie SITO NOT
Ładowanie Wydarzenia

40. KRÓLEWSKA WYSTAWA RÓŻ ROYAL ROSE 29.08.2024 – 1.09.2024 r.

organizatorzy
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
oraz
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO NOT

W dniach 29.08.2024 – 1.09.2024 na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa świętowało swój jubileusz istnienia. Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa powstało 21 października 1958 r. Po wielu latach starań środowiska ogrodniczego udało się powołać do życia ogólnopolską organizację społeczną.  Impreza w Łazienkach Królewskich w Warszawie stanowiła najważniejszy punkt obchodów 65-lecia SITO, rozpoczętych w 2023 roku cyklem wspomnień o ludziach, zasłużonych dla Stowarzyszenia. Wernisaż otwarcia ,,40. Królewskiej Wystawy Róż ROYAL ROSE 2024” (29.08.24) połączono z okolicznościowym spotkaniem członków i sympatyków SITO podsumowującym jubileuszowy rok. Wystawa „Royal Rose 2024” oraz imprezy jej towarzyszące powstały przy współpracy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.

Wystawę otworzyły dr Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie oraz Elżbieta Kosydar, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. Na otwarciu wystąpili również przedstawiciele Patronów honorowych: Prezes Ewa Mankiewicz- Cudny Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej NOT, prof. Dorota Konopacka Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach oraz prof. Bożena Matysiak Prezes Zarządu i wicedyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego.

W ramach kuratorskiego przedstawienia bohaterki wydarzenia o różach ciętych biorących udział w konkursie o tytuł mówiła Beata Kańska, kierownik Działu Ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie i kurator wystawy. Poza tym głos zabrali: prof. Arkadiusz Nowak Dyrektor Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, który przedstawił róże z Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż tworzonej w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, prof. Marcin Zych Dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Monika Drąg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Architektury Krajobrazu i Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, która  przedstawiła różę „Królowa Warszawy” oraz Łukasz Rojewski, polski hodowca róż, który omówił róże zapachowe swojej hodowli.

Beata Kańska przedstawiła dwie odmiany róż:  „Marszałkową Aleksandrę Piłsudską”  oraz „Marechal Niel” różę podarowaną Łazienkom Królewskim przez Tadeusza Kurka propagatora tej historycznej pnącej róży. Tadeusz Kurek odnosząc się do swoich wspomnień opowiedział o różach historycznych „Marechal Niel” oraz „Aimee Vibert” zaprezentowanych po raz pierwszy na wystawie w 1882 roku. 

Stylowe wnętrza Starej Oranżerii wiążą się z tradycją wystaw kwiatowych, która ma długą historię.Pierwsza wystawa kwiatów we wnętrzach Starej Oranżerii odbyła się w 1882 roku. Na tej wystawie ogrodnik Łazienek Królewskich Jan Wanasek po raz pierwszy zaprezentował odmianę ‘Marechal Niel’.  Pojawienie się tej odmiany na tegorocznej wystawie, jej powrót do Łazienek Królewskich, tworzy piękną klamrę spajającą pierwsze wydarzenie ze współczesną, 40. Wystawą „Royal Rose 2024”. O historii pierwszej wystawy przypominały kopie relacji zamieszczonych w czasopiśmie ,,Ogrodnik Polski” z 1882.

Na tegorocznej wystawie zaprezentowano 1700 róż konkursowych w 34 odmianach, walczących o tytuł najpiękniejszej róży ciętej i nagrodę Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Poza tym na wystawie znalazło się 750 róż w 15 odmianach z kolekcji Ogrodu Botanicznego w Powsinie, 150 róż zapachowych w 15 odmianach Polskich Hodowców Róż,róże z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kutna – miasta o różanych tradycjach. 

Za aranżację wystawy odpowiadał Klub Florystów Polskich SITO pod kierunkiem mistrza florystyki, Anny Nizińskiej i Podkarpacki Klub Florystów SITO. Florysci pracowali w składzie: Jolanta Bartoszewicka, Luiza Długołęcka, Monika Jagiełło, Agata Kiwior, Anna Kłosowska, Elżbieta Kosydar, Alicja Kuczek, Dorota Lubaszewska, Anna Nizińska, Ewa Nowicka, Joanna Ocicka, Aleksandra Olkowska, Beata Płoszaj-Witkowska, Marta Siudy, Dorota Smolińska, Małgorzata Szwagiel, Katarzyna Witecka.

Aranżacja wystawy doskonale łączyła sposób prezentacji kwiatów z historycznym wnętrzem. Wykorzystanie szklanych naczyń o prostej formie nie odwracało uwagi od róż, wprowadzało lekkość, refleksy światła. Wyjątkowe klasycystyczne wnętrze wraz z posągami i freskami stanowiło wspaniałe tło dla prezentacji kwiatów. 

Eksponowane róże podzielono na obszary przypisane poszczególnym wystawcom co pozwoliło na łatwą orientację. Dzięki zamieszczonym nazwom zwiedzający mogli zapamiętać odmiany, które szczególnie przyciągnęły ich uwagę. Być może znajdą się w ich ogrodach lub będą je wybierać szukając materiału na bukiet.

Poprzez wyeksponowanie na końcu Sali podkreślono rangę dwóch odmian kojarzących się z ogrodami rezydencji królewskich. Z Muzeum Łazienki Królewskie – ‘Marszałkowa Aleksandra Piłsudska” (hodowli firmy W. Kordes&Söhne) róża rabatowa o fioletowych, pachnących, mocno wypełnionych kwiatach średnicy ok. 8 cm, a z Zamku Królewskiego w Warszawie  „Królowa Warszawy” (hodowli Łukasza Rojewskiego) odmiana rabatowa o dużych kwiatach w kolorze porcelanowo – perłowym i korzennym zapachu. Obie odmiany miały swoją premierę w 2021 roku.

PAN Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie pokazało róże z Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż. Polski hodowca róż Łukasz Rojewski wystawił róże do uprawy w gruncie wyróżniające się pięknym, niepowtarzalnym zapachem kwiatów. Wiele z nich to laureatki nagród na zagranicznych prestiżowych konkursach.

Na trzech stanowiskach pokazano róże na kwiat cięty spod osłon. Polskiej produkcji z firmy Kwiaty cięte Artur Haba, min. ‘Con Amore”, ‘Sweet Dolomiti’, ‘Talea’, ‘Gladiator’. SIGMA International (Poland) zaprezentowała odmiany z grupy Avalanche – ‘Peach Avalanche’, ‘Pearl Avalanche’, ‘SweetAvalanche’, mutanty białej odmiany. Na stanowisku Hurtowni kwiatów ciętych Pietruch uwagę przyciągały odmiany pochodzące z Ekwadoru o pięknych barwach i okazałych kwiatach.

Kwiatowym akcentem przyciągającym uwagę przy wejściu na wystawę była kompozycja z zaakcentowanymi czerwonymi różami cyframi 65. Oczywiście nie obyło się bez jubileuszowego zdjęcia na jej tle goszczących na wernisażu członków i sympatyków SITO.

W ramach towarzyszących wystawie pokazów mistrzów florystyki w Ogrodzie Oranżeryjnym wystąpiły: Katarzyna Witecka i Podkarpacki Klub Florystów SITO (30.08.2024), Anna Nizińska i Klub Florystów Polskich SITO (31.08.2024) oraz Elżbieta Kosydar i Podkarpacki Klub Florystów SITO (1.09.2024). Na pokazach florystycznych róże przewijały się w towarzystwie innych gatunków roślin, florystki pokazały szeroką gamę kompozycji na różne okazje. Oczywiście były bukiety, kompozycje w naczyniach, sezonowe wieńce, biżuteria floralna, a nawet kwiatowe ramy obrazów. Można było zdobyć nowe umiejętności na warsztatach wykonywania wianków oraz floralnych ozdób na wachlarzach, co cieszyło się dużym powodzeniem.

Wyjątkowy charakter imprezy podkreślały modelki we floralnych kreacjach Małgorzaty Szwagiel (stanowią one charakterystyczny element jej florystycznych działań). Bogate kreacje łączące suknie i kwiatowe ozdoby przyciągały uwagę swoją pomysłowością, barwnością. Ich prezentacja uświetniła wernisaż otwarcia wystawy. Przez kolejne dni kreacje można było zobaczyć zarówno na wystawie, jaki w przestrzeni ogrodu, gdy modelki spacerowały po Ogrodzie Oranżeryjnym i alejkach parku. Pokazały się również na otwarciu konferencji oraz wręczeniu nagrody dla najpiękniejszej róży, prezentowały wówczas odmiany z pierwsze  szóstki.

W konkursie na najpiękniejszą różę wystawiono 1700 róż w 34 odmianach, wybór najpiękniejszej był naprawdę trudnym zadaniem. Feeria barw, kształtów, zapachów wręcz oszałamiała. Publiczność wystawy „Royal Rose 2024” za najpiękniejszą uznała róża ciętą „Deep Purple” wystawioną przez Krystynę i Jerzego Pietruch prowadzących hurtownię kwiatów ciętych we Wrocławiu, Rzeszowie i Zielonej Górze. Laureaci konkursu otrzymali Nagrodę Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Wręczenie nagrody i zaprezentowanie najpiękniejszej róży odbyło się w niedzielę w Ogrodzie Oranżeryjnym. Nagrodę wręczała Kamilla Pereta Zastępca Dyrektora ds. Konserwatorsko-Technicznych. Kolejne miejsca zdobyły odmiany: „Coral Reef”, „Boulevard”, „Pink Floyd”, „Red Panther”, „Lemonade”, „Frutetto”, „Candlelight”, „Paloma” i „Country Blues”.

Wystawa „Royal Rose 2024” przyciągnęła tłumy zwiedzających, nie odstraszała konieczność stania w długiej kolejce. W ciągu trzech dni obejrzało ją około 8 tys. osób. W ostatni dzień przedłużono nawet czas otwarcia, by pozwolić na odwiedzenie wystawy wszystkim oczekującym. 

W sobotę 31.08.2024 w sali balowej Pałacu na Wyspie odbyła się Konferencja Różana. Zadanie prowadzenia konferencji przypadło Beacie Kańskiej, Kierownik Działu Ogrodów Muzeum i Kuratorce Wystawy oraz Annie Majdeckiej – Strzeżek z Oddziału Warszawskiego  SITO NOT. Konferencję  otwarły Kamilla Pereta Zastępca Dyrektora ds. Konserwatorsko – Technicznych, Elżbieta Kosydar Prezes Zarządu Głównego SITO NOT oraz Beata Kańska Kierownik Działu Ogrodów Muzeum, Kurator Wystawy.

Program konferencji obejmował szeroki zakres zagadnień związanych z różami, ich uprawą i zastosowaniem. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliły się autorytety w różanej tematyce. Przedstawiony na wykładach szeroki zakres informacji o róży obejmował zagadnienia botaniczne, uprawowe, historyczne i kulturowe oraz jej zastosowanie – w terenach zieleni, florystyce, perfumiarstwie, aromaterapii, hortiterapii. 

Tematy wykładów:

  • „Róże do ozdoby, leczenia i konsumpcji” dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wiceprezes Oddziału Poznańskiego SITO 
  • „Fascynujący świat współczesnych i dawnych ogrodów różanych” prof. dr hab. Bożena Matysiak,  Polskie Towarzystwo Różane, InHort Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach 
  • „Róże historyczne, czyli z różą przez wieki” dr hab. Marta Monder Samodzielny Zakład Roślin Ozdobnych, Instytut Nauk Ogrodniczych Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
  • „Magia róż w perfumach” Anna Krasny-Krasińska i Michał Missala, Quality Missala
  • „Terroir olejku z bułgarskiej róży damasceńskiej” Dr Slaviana Holc, Marta Holc 
  • „Zapachy szczęścia” Łukasz Rojewski Polski Hodowca Róż 
  • „Czas i przestrzeń kwiatami malowane. Świat roślin w dekoracjach Białego Domu w Łazienkach Królewskich” dr hab. Halina Galera Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Po zakończeniu konferencji była okazja zapoznania się z dekoracjami kwiatowymi na ścianach pomieszczeń Białego Domu, letniej willi króla Stanisława Augusta. Oprowadzająca dr hab. Halina Galera w niezwykle interesujący sposób odkrywała tajemnice kwiatowych motywów malowideł ściennych Jana Bogumiła Plerscha. 

Róża od stuleci stanowi inspirację artystów. Można się było o tym przekonać na wystawie prac „Róża w rysunku botanicznym” w Stajniach Kubickiego. Izabela Wolska Kuśmider oraz artyści ze szkoły rysunku botanicznego pokazali piękno róży w wielu odsłonach i różnych technikach plastycznych.

W Stajniach Kubickiego odbyły się również warsztaty „Krepinowe róże” prowadzone przez Natalię Kostiuk.

Stworzenie pięknej wystawy, przeprowadzenie imprez towarzyszących, było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób – organizatorów, florystek odpowiedzialnych za ułożenie kwiatów oraz licznego grona wspierających sponsorów, bez których ta impreza by nie zaistniała. Serdecznie dziękujemy!

Najlepszą recenzją imprezy było zainteresowanie zwiedzających, ich komentarze oraz szczere wyrazy zachwytu (mimo wysokiej temperatury i konieczności stania w długiej kolejce). O sukcesie świadczą również powtarzające się pytania – ,,Czy za rok będzie kolejna wystawa?”

Z okazji Jubileuszu została wydana publikacja autorstwa Elżbiety Kosydar „Stowarzyszenie Naukowo- Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Historia 2019 – 2023 r. Jubileusz 65- lecia SITO”. Książka jest kontynuacją wcześniejszych pozycji książkowych o historii naszego Stowarzyszenia i zawiera wiele interesujących zdjęć. Przedstawia pracę oddziałów SITO i prezentuje sylwetki ludzi zasłużonych dla Stowarzyszenia.

Scroll to Top