Jubileusz 65 - lecia Stowarzyszenia Inzynierów i Techników Ogrodnictwa
Rok 2023 to wspomnienie 65-lecia powstania Stowarzyszenia Naukowo- Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT. To również upamiętnienie osób które złotymi zgłoskami zapisały się w historii naszego stowarzyszenia.
Okolicznościowe spotkanie członków i sympatyków SITO podsumowujące jubileuszowy rok połączone zostało z otwarciem 40. Królewskiej Wystawy Róż ROYAL ROSE 2024 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wiele odmian róż ciętych, które są najmodniejsze i najbardziej poszukiwane na rynku kwiatowym zagości w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w dniach 30 sierpnia – 1 września 2024 r. Te magiczne i historyczne wnętrza były miejscem wiele wystaw kwiatów, a pierwsza z nich odbyła się tu w 1882 roku.
Opis wystawy zamieszczono w piśmie Ogrodnik Polski nr 11, 1882 r.
…Otrzymawszy pozwolenie władz i przebywszy odpowiednie formalności, przystępujemy do wprowadzenia w wykonanie wystawy róż i innych kwiatów. Pomieszczenie dla niej wydaje się nam całkiem odpowiedniem, a zawdzięczamy je uprzejmości panów zarządzających pałacami Dworu J. C. Mości.
Ogromna, 150 łokci długa i 14 łokci szeroka stara pomarańczarnia łazienkowska, może w sobie pomieścić bardzo wiele; miejsca więc i to dobrego, nie zbraknie, byleby tylko za dużo próżnego nie zostało….
Podtrzymując tradycje wystaw możemy również podzielić zdanie ówczesnego redaktora , który pisał w piśmie Ogrodnik Polski nr 13, 1882 r.
…Wystawy kwiatów potrzebne są na to właśnie, żeby takich pożądanych producentów wytworzyć. Mogą oni bowiem powstać tylko wtedy, gdy we własnym kraju znajdą odpowiednie poparcie, to jest odbyt na rośliny. On będzie podstawą do dalszego rozwoju zakładów ogrodniczych. Wystawy kwiatów wyrabiają smak estetyczny, upodobanie do pięknych roślin, a więc rozbudzają pożądanie tychże i ochotę do ich hodowania. Oto dlaczego wystawy są ważne i potrzebne. O dalszych następstwach: wyrobienia w społeczeństwie poczucia i zamiłowania rzeczy pięknych, nie nam mówić przystoi….
Na 40. Królewskiej Wystawie Róż ROYAL ROSE 2024 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przedstawione zostaną odmiany róż, które będą uczestniczyć w konkursie na najpiękniejszą różę ciętą.
Nad aranżacją wystawy róż czuwać będzie Anna Nizińska Prezes Klubu Florystów Polskich SITO i członkowie klubu. Obok wystawy konkursowej zaprezentowane zostaną aranżacje kwiatowe ułożone rękami członków Podkarpackiego Klubu Florystów SITO.
Wystawie towarzyszyć będą pokazy florystyczne nawiązujące do tematyki różanej i osadzone w klimacie historycznym w związku z eksponowaniem kwiatów w pomieszczeniach zabytkowych. Florystki przedstawią na pokazach bukiety, kompozycje kwiatowe, wachlarze, biżuterię florystyczną i kapelusze ozdobione różami. Wyjątkową promocją kwiatów będą warsztaty florystyczne dla miłośników roślin. Warsztaty pozwolą wziąć kwiaty do ręki i poczuć dobrą energie płynącą z obcowania z naturą.
Pokazy florystyczne odbywać się będą codziennie w czasie trwania wystawy, a więc w piątek zaprezentuje się Katarzyna Witecka z Rzeszowa i PKF SITO, w sobotę Anna Nizińska z członkami Klubu Florystów Polskich SITO. Niedziela to pokaz aranżacji kwiatowych Elżbiety Kosydar i warsztaty przeprowadzone przez członków PKF SITO.
Przez wszystkie dni wydarzenia będziemy mogli podziwiać prezentacje kreacji floralnych mistrza florystyki Małgorzaty Szwagiel.
31 sierpnia w Pałacu na Wyspie odbędzie się Konferencja Różana na która zaprosi wszystkich dr Marianna Otmianowska dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie i Elżbieta Kosydar Prezes Zarządu Głównego SITO. Prowadzenia konferencji podjęła się Anna Majdecka – Strzeżek i Beata Kańska Kurator Wystawy i Kierownik Działu Ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie.
Konferencja Różana gościć będzie wiele wybitnych autorytetów z dziedziny ogrodnictwa. Rozpocznie dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wiceprezes Oddziału Poznańskiego SITO wykładem „Róże do ozdoby, leczenia i konsumpcji”. Pani prof. dr hab. Bożena Matysiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego i wicedyrektor InHort Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wygłosi wykład „Fascynujący świat współczesnych i dawnych ogrodów różanych”. „Róże historyczne, czyli z różą przez wieki” to wykład dr hab. Marty Monder z Samodzielnego Zakładu Roślin Ozdobnych, Instytutu Nauk Ogrodniczych Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prezentacje „Magia róż w perfumach” przedstawi Anna Krasny-Krasińska i Michał Missala z Quality Missala. Przedstawiciele Ambasady Bułgarii opowiedzą o swoich fascynacjach na temat róży w wykładzie „Terroir olejku z bułgarskiej róży damasceńskiej”. Polski Hodowca Róż Łukasz Rojewski przedstawi kulisy swojej pracy w wykładzie „Zapachy szczęścia”. Kolejną prelegentką będzie dr hab. Halina Galera z Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiająca wykład „Czas i przestrzeń kwiatami malowane. Świat roślin w dekoracjach Białego Domu w Łazienkach Królewskich”.
Na zakończenie Konferencji Różanej i zaproszenie na wydarzenia towarzyszące 40.
Królewskiej Wystawie Róż nastąpi przejście do Białego Domu i zapoznanie się z dekoracjami kwiatowymi w pomieszczeniach letniej willi króla Stanisława Augusta.
Wydarzeniami towarzyszącymi będzie wystawa prac „Róża w rysunku botanicznym” autorstwa Izabeli Wolskiej – Kuśmider i uczniów szkoły rysunku botanicznego.
Ogrodowymi alejami Łazienek Królewskich przechadzać się będą modelki w kreacjach floralnych.
mgr inż. Anna Nizińska
mgr Katarzyna Witecka
Mistrz florystyki. Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego i Studiów Podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
Mistrz Podkarpacia w Ogólnopolskich Mistrzostwach Florystycznych Regionu Małopolsko- Podkarpackiego w Rzeszowie 2015 roku. Wicemistrz Polski w Międzynarodowych Florystycznych Mistrzostwach Polski w Poznaniu w 2016 roku. I Wicemistrzyni Podkarpacia w Ogólnopolskich Mistrzostwach Florystycznych Regionu Małopolsko- Podkarpackiego Rzeszów 2017r.
Uczestniczka i asystentka wielu pokazów w Poznaniu, Krakowie, Kutnie, Rzeszowie, Puławach i Ropczycach. Wykładowca w Wyższej Szkole Inżynieryjno- Ekonomicznej w Rzeszowie w ramach realizacji projektu „Akademia Florystyki WSI-E”. Instruktor kursów i warsztatów florystycznych. Właścicielka kwiaciarni „ Kochamkwiaty.pl” w Rzeszowie.
mgr Małgorzata Szwagiel
mgr inż. Elżbieta Kosydar
Mistrz florystyki. Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej Rzeszowie. Zawód ogrodnika połączyła z pasją układania kompozycji kwiatowych. Mieszka w Ropczycach, gdzie nieprzerwanie od 1989 roku prowadzi firmę – kwiaciarnię. Mistrzyni Podkarpacia 2000 roku w artystycznym układaniu kompozycji kwiatowych. Uczestniczka II Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski w 2001 r. i III Międzynarodowej Wystawy Florystycznej w 2004 r. w Poznaniu. Po złożeniu egzaminów przed międzynarodową komisją otrzymała certyfikat DFA potwierdzający profesjonalność i znajomość florystyki na europejskim poziomie. Holenderski Instytut Kształcenia Nauczycieli STOAS i Europejska Akademia Aranżacji Florystycznych EFDA nadały jej tytuł instruktora florystyki.
Pomysłodawczyni, organizatorka i uczestniczka wielu wystaw i pokazów florystycznych między innymi w Wilnie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Kutnie, Skierniewicach, Dębicy, Mielcu, Ropczycach i Rzeszowie w G2A Arena i WSI-E .
Autorka czterech książek o tematyce florystycznej „ W świecie kwiatów – poradnik florysty”, „W świecie kwiatów – zasady kompozycji florystycznych”, „W świecie kwiatów – historia dekoracji roślinnych”, „W świecie kwiatów- sekrety florystyki” .
Przewodnicząca Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie florysta w Izbie Rzemieślniczej w Rzeszowie. Przez wiele lat nauczycielka florystyki w Szkole Policealnej Wizażu i Stylizacji w Rzeszowie. Wykładowca w Wyższej Szkole Inżynieryjno- Ekonomicznej w Rzeszowie w ramach realizacji projektu „Akademia Florystyki WSI-E”. Instruktor florystyki na kursach organizowanych przez liczne instytucje szkoleniowe, między innymi przez Stowarzyszenie Naukowo -Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT o/ Rzeszów, w którym jest Wiceprezesem Zarządu i Prezesem Podkarpackiego Klubu Florystów SITO NOT Rzeszów.
Od 2019 roku piastuje urząd Prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowo -Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa z siedzibą w Skierniewicach.
Laureatka XXVII plebiscytu czytelników „Przeglądu Technicznego”, gdzie uzyskała tytuł SREBRNY INŻYNIER 2020 w kategorii EKOLOGIA. Zdobywczyni tytułu OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 w plebiscycie Gazety Codziennej NOWINY.